6,5 mld dolarów popłynęło do polskich firm z KUKE Finance w ciągu 10 lat

12.03.2024 Aktualności

Polscy przedsiębiorcy uzyskali ponad 26 mld zł finansowania z KUKE Finance w ciągu 10 lat. Firma wykupiła przez ten czas łącznie prawie 1,5 mln faktur. Dzięki temu weszła do grona faktorów najbardziej liczących się na rynku. Obecnie finansuje działalność polskich przedsiębiorstw na kwotę 16 mln zł dziennie.

Ponad 10 lat temu w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych powstał pomysł, aby poszerzyć paletę rozwiązań wspierających przedsiębiorców w bezpiecznym rozwijaniu biznesu. Do oferty ubezpieczeń należności i gwarancji ubezpieczeniowych postanowiono dodać kolejne produkty, usprawniające zarządzanie należnościami i poprawiające płynność finansową polskich przedsiębiorstw. Tak zrodziła się koncepcja powołania do życia spółki faktoringowej – KUKE Finance.

Firma została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego 10 marca 2014 r. Pierwszych kilka miesięcy poświęciła m.in. na wdrożenie nowoczesnego systemu faktoringowego oraz systemu wymiany informacji z Klientami. Pierwszą pełną linię finansowania uruchomiła w grudniu.

Wykres 1. Obroty KUKE Finance w latach 2014 – 2023 (w mld zł)

Z roku na rok KUKE Finance dynamicznie poszerzała grono obsługiwanych przedsiębiorstw, pomagając im w rozwoju prowadzonej działalności. Obecnie pracuje dla już blisko 150 firm.

KUKE Finance jest firmą faktoringową z wyjątkową historią i szczególną specyfiką. Budowaliśmy ją zupełnie od „zera”. Zaczynaliśmy z trzema osobami na pokładzie. Dziś nasz zespół liczy już prawie 40 osób, najwyższej klasy specjalistów. W pierwszym roku obsługiwaliśmy 3 podmioty. Do dziś zwiększyliśmy ich liczbę 50-krotnie. Przez 10 lat udzieliliśmy finansowania na łączną kwotę 26 mld zł, z czego 11 mld zł przypada na ostatnie 24 miesiące. To pokazuje, że rozwój KUKE Finance wszedł w bardzo dynamiczną fazę, szczególnie w ostatnim czasie. Osiągnęliśmy to dzięki wypracowaniu unikatowego modelu budowania relacji biznesowych, opartych na wzajemnym szacunku i partnerstwie. Opinie i sugestie klientów pomogły nam w doskonaleniu usług i wprowadzaniu rozwiązań dopasowanych do potrzeb przedsiębiorców.
– mówi Konrad Klimek, prezes zarządu KUKE Finance.

Wykres 2. Liczba faktur wykupionych przez KUKE Finance w latach 2014 – 2023 (w tys.)

Firma ściśle współpracuje ze swoim jedynym udziałowcem – KUKE, ubezpieczycielem należności z ponad 30-letnim doświadczeniem. Dzięki temu może zaoferować klientom również takie rozwiązania, które są trudno dostępne na rynku usług faktoringu w Polsce.

KUKE Finance łączy zalety instytucji, będącej w stanie zapewnić każdemu klientowi indywidualną opiekę i doradztwo, a jednocześnie podmiotu, który ma wystarczającą siłę kapitałową i ofertę produktową spełniającą oczekiwania praktycznie każdego rodzaju przedsiębiorstwa w zakresie finansowania i zarządzania wierzytelnościami. W ciągu 10 lat udało nam się zbudować uniwersalnego faktora, ze szczególnymi kompetencjami we wspieraniu międzynarodowej ekspansji. Bardzo popularnym rozwiązaniem wśród polskich eksporterów stał się m.in. faktoring zabezpieczony gwarancją KUKE, zarówno w przypadku faktoringu odwrotnego, jak i faktoringu niepełnego, który poprawia płynność finansową, co zwiększa możliwości skutecznego działania na globalnym rynku. Jesteśmy przekonani, że KUKE Finance podtrzyma w kolejnych latach wysoką dynamikę wzrostu, a dzięki naszej bliskiej współpracy polscy przedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji użyteczne narzędzia do bezpiecznego rozwijania biznesu w kraju i zagranicą, tak w okresie koniunktury, jak i rynkowych zawirowań.
– mówi Janusz Władyczak, prezes zarządu KUKE.

Specjalnością KUKE Finance jest wspieranie polskich przedsiębiorstw w utrzymaniu płynności finansowej, połączonej z zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa transakcji handlowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Firma finansuje należności w ramach wszystkich dostępnych na rynku rodzajów faktoringu, ze szczególnym uwzględnieniem faktoringu pełnego, czyli z przejęciem ryzyka niewypłacalności kontrahentów oraz faktoringu z regresem i odwrotnego z gwarancjami płatniczymi KUKE.