Raport: Faktoring w Polsce 2022

W 2022 roku polscy faktorzy przyczynili się do finansowania bieżącej działalności krajowych przedsiębiorstw w kwocie blisko 100 miliardów euro. Z tego wynika, że wykupili oni wierzytelności w formie faktur o łącznej wartości 460,6 miliardów złotych, co stanowi wzrost o 27% w porównaniu do roku 2021. W sumie, 25 tysięcy firm zamieniło swoje faktury na gotówkę i przekazało do sfinansowania prawie 24 miliony dokumentów płatniczych. To znaczące wsparcie dla polskich przedsiębiorców w trudnym i konkurencyjnym środowisku biznesowym.

faktorig w polsce 2022 a
Faktoring w Polsce 2022
Dane: Polski Związek Faktorów

Obecnie większość firm świadczących usługi faktoringowe w Polsce skupiona jest w Polskim Związku Faktorów (PZF). W jego skład wchodzi 5 banków komercyjnych, 19 wyspecjalizowanych firm finansujących oraz 6 partnerów. PZF jest jednym z głównych stowarzyszeń branży finansowej w Polsce i ma duży wpływ na rozwój rynku faktoringowego w kraju.

Faktoring cały czas rozwija się bardzo dynamicznie. Kolejny rok z rzędu nasz rynek urósł o ponad jedną czwartą. Z roku na rok udzielamy coraz większego finansowania, coraz większej liczbie firm, przekazujących do wykupu coraz większą liczbę faktur. Jeszcze 10 lat temu z faktoringu korzystało 5,5 tys. firm, 5 lat później było ich 9 tys. Dziś liczba ta wzrosła do 25 tys. i to w tak trudnym i niepewnym czasie. Obsługujemy 24 mln faktur czyli ponad 5 razy więcej niż 10 lat temu. Faktorzy zrzeszeni w PZF to doświadczeni i stabilni partnerzy, którzy regularnie potwierdzają, że usługa faktoringu sprawdza się nie tylko okresie prosperity, ale także w czasie recesji.

– mówi Konrad Klimek, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.
Obroty faktorów zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w 2022
Obroty faktorów zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w 2022
Dane: Polski Związek Faktorów

Obecnie, 24,8 tysiąca przedsiębiorstw korzysta z usług firm zrzeszonych w PZF. Te firmy przekazały do sfinansowania 23,9 miliona faktur o łącznej wartości 460,6 miliardów złotych

Liczba klientów obsługiwanych firmy członkowskie PZF
Liczba klientów obsługiwanych firmy członkowskie PZF
Dane: Polski Związek Faktorów

– Wartość finansowania udzielonego przez firmy faktoringowe polskim podmiotom gospodarczym jest imponująca. Poziom 100 mld euro rocznie świadczy o głębokim zaangażowaniu naszego rynku w rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Przedsiębiorcy w ostatnich dwóch latach przechodzą trudny okres, a mimo przeszkód, w zdecydowanej większości rozwijają swoje biznesy, podbijają nowe rynku i utrzymują płynność. Cieszymy się, że możemy stale przyczyniać do ich wzrostu. Kolejny rok z rzędu zaspokajamy zapotrzebowanie na gotówkę mimo niesprzyjających okoliczności.

– mówi Konrad Klimek, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

Przedsiębiorstwa produkcyjne i dystrybucyjne, które wystawiają faktury na wysokie kwoty i z dłuższymi terminami płatności, to główni klienci korzystający z usług faktoringowych. W ich przypadku, utrzymanie płynności finansowej jest kluczowe dla dalszego rozwoju lub przetrwania na rynku. Dzięki factoringowi, przedsiębiorstwa te mogą utrzymać dobrą kondycję ekonomiczną, co przekłada się na stabilną pozycję rynkową i przewagę konkurencyjną.

Struktura obrotów faktorów zrzeszonych w PZF
Struktura obrotów faktorów zrzeszonych w PZF
Dane: Polski Związek Faktorów