KUKE Finance i KUKE wspierają Menlo Electric i rozwój OZE

07.06.2022 Nasi klienci

Menlo Electric, jeden z najszybciej rozwijających się dystrybutorów fotowoltaiki w Europie, otrzymał w KUKE i KUKE Finance limity na łączną kwotę 15 mln złotych, dzięki którym będzie mógł na bezpiecznych warunkach finansować swoich odbiorców w ramach umów ubezpieczenia należności i faktoringu. W połączeniu ze środkami pozyskanymi na początku tego roku, Menlo Electric zapewniło sobie ponad 70 proc. zaplanowanego na ten rok nowego finansowania, które łącznie wynosi 90 milionów złotych.

Marcin Ślęzak, Chief Commercial Officer w Menlo Electric:

„Umocniliśmy znacząco swoją obecność na ponad 20 najszybciej rozwijających się rynkach energii odnawialnej w Europie. Wiele z nich to kraje Europy Środkowo-Wschodniej lub nienależące do Unii Europejskiej. Korzystanie z możliwości odroczonej płatności jest kluczowe dla rozwoju działalności wchodzących dopiero na rynek firm instalacyjnych i dystrybucyjnych”.

Finansowanie dzięki faktoringowi

Finansowanie w ramach faktoringu krajowego i eksportowego zapewni KUKE Finance.

Konrad Klimek, prezes KUKE Finance:

„Dostrzegamy postępującą koncentrację podmiotów działających na rynku fotowoltaiki, a Menlo Electric przez swoją pozycję jest jednym z ważniejszych beneficjentów tego procesu. Mamy nadzieję finansować na coraz większą skalę samą spółkę, a za jej pośrednictwem mniejszych dystrybutorów i firmy instalacyjne z tej branży w kraju i na rynkach zagranicznych, by rynek kontynuował wzrost pomimo różnych przeciwności, jak szybko rosnące w ostatnim czasie koszty urządzeń”.

KUKE Finance i KUKE wspierają zieloną transformację

Współpraca z Menlo Electric wpisuje się w politykę KUKE i KUKE Finance polegającą na wspieraniu krajowych firm w ich zagranicznej ekspansji, a jednocześnie przyczyniających się do zielonej transformacji polskiej i europejskiej gospodarki.

Janusz Władyczak, prezes KUKE:

„Cieszymy się, że możemy wspierać Menlo Electric, które dzięki szybkiemu rozwojowi odgrywa coraz ważniejszą rolę w zapewnianiu użytkownikom w całej Europie dostępu do najnowszych i coraz wydajniejszych technologii pozyskiwania energii odnawialnej. KUKE zapewnia polskim firmom możliwość nie tylko bezpiecznego oferowania odroczonego terminu płatności w relacjach z kontrahentami z kraju i zagranicy, ale nasze instrumenty ubezpieczeniowe i gwarancyjne umożliwiają eksporterom także prowadzenie inwestycji, przejęć oraz podnoszą wiarygodność płatniczą wobec dostawców”.

Szersza współpraca z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju

Umowa jest częścią szerszego programu finansowania Menlo Electric, prowadzonego przez CFO spółki Martę Walendzewicz.

Marta Walendzewicz, Chief Financial Officer w Menlo Electric:

„W sytuacji zakłóceń w łańcuchach dostaw, upewnienie się, że mamy stały dostęp do towarów najwyższej jakości, wymaga zapewnienia odpowiedniego poziomu kapitału obrotowego. Dlatego naszym celem w tym roku jest zabezpieczenie finansowania o wartości ponad 90 mln złotych. Umowa z KUKE i KUKE Finance jest kamieniem milowym w realizacji programu. Prowadzimy również rozmowy dotyczące szerszej współpracy z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju, do której należy KUKE oraz KUKE Finance”.